Taekwon-Do Akatemian leiri Oulussa

Päivämäärä: 
01.04.2023 - 02.04.2023
Paikka: 
Rajakylän yläkoulun sali Ruiskukkatie 4-6, 90580 Oulu
Kuvaus: 

Taekwon-Do Akatemia järjestää perinteisen kevätleirin Oulussa 1.-2.4.2023. Leiri on avoin kaikille Suomen ITF Taekwon-Do ry:n jäsenseurojen harrastajille aina valkoisista mustiin vöihin. Leirin pääopettajana toimii Taekwon-Do Akatemian päävalmentaja mestari Mikko Allinniemi 7. Dan. Leiripaikkana toimii Rajakylän koulun liikuntasali osoitteessa Ruiskukkatie 4-6, 90580 Oulu.

Oletko osallistumassa leirille ensimmäistä kertaa? Yleistä tietoa leireistä löydät osoitteesta https://tkd-akatemia.fi/harjoitusleirit.

AIKATAULU
Perjantai 31.3.
18:00 - 19:00 Tatamitalkoot Äimäkujan salilla (Äimäkuja 6, Oulu)

Lauantai 1.4.
8:00 - 9:00 Tatamien ja leiripaikan kasaustalkoot Rajakylässä
9:15 - 10:00 Ilmoittautuminen
10:00 - 11:30 Harjoitus 1
Ryhmäkuvaus ja lounastauko
13:30 - 14:30 Taekwon-Do-luento
14:30 - 16:00 Harjoitus 2
Tauko 30 min
16:30 - 17:30 Harjoitus 3
18:00 - Vyökoe (ennakkoilmoittautuminen myClubissa to 30.3. mennessä --> toteutuu jos ilmoittautuneita väh. 6)
n. 20:30 - Mustien vöiden ja opettajien illallinen Oulun keskustassa (klo 19:00, mikäli vyökoe ei toteudu)

Sunnuntai 2.4.
9:30 - 10:00 Ilmoittautuminen (sunnuntaina saapuneet)
10:00 - 11:30 Harjoitus 4
Lounastauko
13:00 - 14:30 Harjoitus 5
Tauko 30 min
15:00 - 16:00 Harjoitus 6
16:00 - 16:30 Leiripaikan siivous (kaikki leiriläiset osallistuvat)
17:30 - 18:30 Tatamitalkoot Äimäkujan salilla

LEIRIMAKSU JA ILMOITTAUTUMINEN
Leirimaksun normaalihinnat:
Kaksi päivää - 40 €
Yksi päivä - 25 €

Su 26.3. mennessä ennakkoilmoittautuneille alennetut hinnat:
Kaksi päivää - 35 €
Yksi päivä - 22 €

Taekwon-Do Akatemian harrastajien ennakkoilmoittautuminen leirille tapahtuu seuran myClub-jäsenpalvelun kautta. Muiden seurojen harrastajat ilmoittautuvat oman seuransa kautta SITF:n ilmoittautumisjärjestelmään. Ennakkoilmoittautuminen päättyy su 26.3. klo 23:59. Leiripaikalla on myös mahdollista ilmoittautua, mutta ennakkoilmoittautumalla saat edullisemman leirimaksun, joudutat jonoja ilmoittautumisessa sekä autat leirin suunnittelussa. Leirimaksu maksetaan leiripaikalla rekisteröitymisen yhteydessä käteisellä, kortilla tai henkilökohtaisella liikuntaetuudella (vain oma leirimaksu).
Arcticin ilmoittautumisista vastaa Jutta Aartola.

MUUTA
Hygienia- ja terveysohjeet
Noudatamme leirillä Pohjois-Pohjanmaalla voimassa olevia koronarajoituksia. Leirillä kiinnitetään erityistä huomiota käsihygieniaan. Leirille ei saa osallistua sairaana riippumatta oirekuvasta. Ilmoittautumisen voi perua ilman kuluja sähköpostilla leirivastaavalle.

Lisenssi ja jäsenmaksu:
Kaikilta osallistujilta edellytetään oman seuran jäsenyyttä ja Suomen ITF Taekwon-Do ry:n lajilisenssiä. Lisenssit tarkistetaan ennakkoilmoittautuneilta etukäteen ja paikan päällä ilmoittautuvilta ilmoittautumisen yhteydessä.

Harjoitusmerkit:
Leiristä myönnetään 10 harjoitusmerkintää (5 kpl/päivä).

Vyökoe:
Leirin yhteydessä pidetään värivyökoe Taekwon-Do Akatemian harrastajille vyöarvoille 10 - 2 gup lauantaina 1.4. klo 18:30 alkaen, mikäli ilmoittautuneita kokelaita on vähintään 6. Muussa tapauksessa vyökoetta ei pidetä. Vyökokeen graduoi mestari Mikko Allinniemi, 7. Dan. Vyökokeeseen osallistuvilla tulee olla oman opettajan myöntämä vyökoelupa sekä seuran jäsenmaksu ja lajilisenssi maksettuna. HUOM: Vyökoe on Taekwon-Do Akatemian vyökoe ja muista seuroista osallistuminen on sovittava erikseen. Vyökokeeseen tulee ilmoittautua ennakkoon to 30.3. mennessä erillisessä myClub-tapahtumassa.

Yöpyminen:
Leiripaikalla on yöpymismahdollisuus. Käytössä ei ole talon puolesta yöpymisvarusteita, joten varauduthan ottamalla mukaan oman makuualustan, tyynyn ja peiton tai makuupussin.

Ruokailu:
Leirillä on tarjolla lounasateria (sis. lämmin ruoka, juoma, leipä ja salaatti). Lounasruokailu on monipuolinen, herkullinen ja ravitseva, ja suosittelemme sitä lämpimästi kaikille leiriläisille. Erikoisruokavaliot otetaan huomioon ennakkoilmoittautumisten perusteella. Ruokailun järjestää Ravintola Pikkelssi. Ruokailun hinta on 10 €/hlö/päivä. Ruokailu maksetaan käteisellä, ja se on tarjolla myös leiriläisten huoltajille (ilmoittaudu sähköpostitse leirivastaavalle, jos osallistut pelkästään ruokailuun). Ilmoita erityisruokavaliot ilmoittautumisen yhteydessä. Lisäksi harjoituspaikan lähellä on kauppoja, ruokapaikkoja sekä kioskeja.

Turvallisuus leirillä:
Leiripaikan ovet ovat turvallisuussyistä lukittuina leiripäivän ajan. Soitathan leiripuhelimeen (041-476 8872), mikäli sinun täytyy päästä kesken päivää sisälle (esim. tauolla kauppareissulta). Tutustuthan ennen leiriä turvallisuussuunnitelma (https://tkd-akatemia.fi/media/tkdakatemia_fi/uploads/documents/leirit/tu...). Turvallisuussuunnitelmassa kerrotaan yleiset turvallisuusohjeet ja -säännöt leirin osallistujille, sekä toimenpiteet vaaratilanteen sattuessa. Turvallisuussuunnitelma on myös tulostettuna leiripaikalla.

YHTEYSTIEDOT
Internet: https://tkd-akatemia.fi
Ennen leiriä ja sen jälkeen: Henri Savilampi (sähköposti: henri.savilampi@tkd-akatemia.fi)
Leirin aikana: Taekwon-Do Akatemian leiripuhelin: 041 476 8872